plusy i minusy zarządzania flotą

Po sześciu latach pracy w zawodzie kierownika ds. transportu bardzo dobrze wiem, co mi się w tej posadzie podoba, a co najchętniej bym zmienił lub czego się pozbył. Gdybyście i wy przez sześć długich lat zajmowali się organizacją transportu w tej samej firmie, poznalibyście jej wszystkie sekrety i wypracowali na jej temat określone zdanie. Praca kierownika, kierownik ds. transportu Białystok, jest zajęciem dość specyficznym, bo związanym z bardzo szerokim zakresem różnorodnych obowiązków. Oprócz czuwania nad transportowymi sprawami firmy, muszę również sporządzać raporty dla zarządu czy zajmować się rekrutacją pracowników. Obowiązków jest sporo, a czasu na ich wykonywanie wcale nie tak dużo. To wszystko sprawia, że czasem zdarza mi się zostać dłużej w pracy, czego zwyczajnie nie cierpię.

Do najważniejszych zalet mojego stanowiska pracy, jakie zanotowałem w trakcie kilkuletniej przygody w zawodzie kierownika na pewno zaliczyłbym aspekt finansowy. Gdy zaczynałem, zarabiałem około 3 tysięcy złotych na rękę miesięcznie. Teraz moja pensja jest dwa razy wyższa i bardzo się z tego cieszę. Lubię również pracować z innymi i mieć poczucie kontroli nad pracą innych osób. Podoba mi się, że jestem kierownikiem i inni muszą mnie słuchać. Zakres obowiązków jest ciekawy, choć z drugiej strony zbyt rozbudowany.

W swojej pracy nie cierpię użerania się z dostawcami, klientami i firmami transportowymi, z którymi kontaktujemy się niemal codziennie. Nie lubię też stresu, który towarzyszy mi niemal od samego rana, aż do chwili wyjścia z firmy.

Zostaw komentarz