nowa flota samochodowa

Jednym z moich kierowniczych obowiązków jest organizacja naboru na nowych pracowników działu transportu. Normalnie, sprawami kadrowymi zajmują się specjaliści ds. HR lub jacyś kadrowcy, jednak skoro to ja mam pracować z zatrudnianymi osobami, to ja powinienem sobie dobrać zespół idealny. Cieszę się, że mam prawo głosu w tej sprawie, bo nie wiem czy pasowaliby mi wszyscy pracownicy wybrani przez dział zarządzania zasobami ludzkimi. Może musiałbym dość szybko kogoś zwolnić, co wygenerowałoby kolejne dodatkowe obowiązki dla kadrowców. Jeśli ja organizuję nabór, tylko do siebie mogę mieć pretensje, jeśli dana osoba nie spełni moich oczekiwań, kierownik ds. transportu Gorzów Wielkopolski.

Tak właśnie było w przypadku jednej z moich pracownic. Aleksandra wydawała się być świetną specjalistką od logistyki. Miała bogate doświadczenie zawodowe, znała dobrze język angielski i przez jakiś czas pracowała w sprzedaży. Wybrałem ją dość szybko, bo wydawało mi się, że sprosta zadaniom związanym z naszym działem.

Niestety, tym razem się pomyliłem i to mocno, bo Ola zupełnie nie radziła sobie z transportem. Nie wiem skąd wzięła tak imponujące doświadczenie, chociaż może było tak bogate, bo co chwila ktoś wyrzucał ją ze swojego zespołu. Dziewczyna nie miała zielonego pojęcia o logistyce i trzeba ją było szybko zastąpić kimś nowym.

Zostaw komentarz