odprawa celna

W dzisiejszych czasach każda firma posiada swoją stronę w Internecie. Mówi się, że jeśli nie ma Cię w Internecie to nie istniejesz. Trudno polemizować z tym stwierdzeniem, ponieważ ciągłe zabieganie społeczeństwa i permanentny brak czasu, ale również wygoda, skłoniły ludzi do załatwiania coraz większej liczby spraw przez sieć. Faworytem w tym zestawieniu będą oczywiście zakupy. Coraz więcej firm poza sprzedażą stacjonarną prowadzi równolegle sprzedaż internetową. Ba! Jest coraz więcej firm, które nie prowadzą sprzedaży stacjonarnej, lecz wyłącznie on-line.

Kiedyś, żeby dostać prawdziwą kawę z Dominikany, trzeba było odwiedzić ten kontynent. Dziś wystarczy kilka kliknięć myszką, żeby dokonać zakupu sprzętu elektronicznego prosto z Chin. Eksport i import kwitną w najlepsze, a firmy transportowe mają niemało pracy. Managerowie firm zajmujących się transportem zacierają ręce. Dużo pracy w związku z tym, mają również agencje celne. Na praktycznie wszystkie towary, które sprowadzamy z Chin, nałożone jest cło. Taryfa celna zależy od kategorii zawartości przesyłki. Opodatkowanie wyliczane jest na podstawie wartości celnej powiększonej o cło.

W sprawach celno-skarbowych bardzo często korzystamy z pomocy agencji celnych. Zarząd firm transportowych i spedycyjnych zazwyczaj podejmuje decyzję o korzystaniu z usług agencyjnych. Bardzo często firmy stawiają na swoje agencje celne, które wykonują całą pracę za nas. Korzyści są oczywiste: przedsiębiorstwo nie musi odbierać towaru samodzielnie, nie na jego głowie jest zgłaszanie towaru do kontroli. A dzięki temu, że agencje celne dysponują zabezpieczeniem majątkowym, towar może zostać zwolniony do obrotu po wpisaniu kwot w zabezpieczenie agencji. W przeciwnym wypadku, Urząd Celny nie zwolniłby towaru, dopóki środki pieniężne nie zostałyby zaksięgowane.

2 Komentarzy

Zostaw komentarz