W firmach prowadzących działalność handlową oraz w firmach typowo logistycznych lub transportowych, funkcjonować muszą działy transportu, w których pieczę sprawuje kierownik transportu. Jest on osobą odpowiedzialną za pracę swojego zespołu. Zespół ten składa się ze specjalistów ds. transportu, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Niemniej jednak, każdego dnia trzeba przydzielać poszczególnym osobom zadania, które są danego dnia do zrobienia, aby praca mogła iść sprawnie i szybko.

Kierownik transportu jest odpowiedzialny również za weryfikowanie efektów pracy całego zespołu – za to, czy prace idą w odpowiednim tempie i czy są wykonywane prawidłowo, zgodnie z wytycznymi. Osoba, która sprawuje stanowisko kierownika transportu, musi być wykształcona w kierunku transportu i logistyki. Poza tym, musi doskonale znać struktury funkcjonowania firmy.

Najlepiej na stanowisku kierownika transportu sprawdzi się więc osoba, która w danej firmie przepracowała w dziale transportu przynajmniej 2-3 lata. Jest to optymalny czas, po którym można poznać doskonale sposób funkcjonowania danego przedsiębiorstwa i działać zgodnie z jego przekonaniami. Czasem wybiera się na kierowników osoby z zewnątrz, jednak głównie w celu wdrożenia nowych metod działania.

Zostaw komentarz