Zarządzanie transportem bez względu na rozmiar firmy i charakter transportu jest zadaniem wymagającym przygotowania, wiedzy, kompetencji jak też doświadczenia. Każdy kierownik transportu winien co najmniej rok pracować na niższym stanowisku, aby obyć się z charakterem pracy i sytuacjami jakie się zdarzają.
Praca w branży transportowej to zarówno zarządzanie personelem w ruchu jak też taborem pojazdów z dbałością o jego stan techniczny i załadunek. Tym samym obowiązków nie brakuje. Wybór specjalizacji na studiach o kierunku transport jest bardzo ważny dla późniejszej kariery. Oczywiście w drodze praktyki można się przebranżowić, jednak chcąc osiągnąć stanowisko kierownika transportu warto jest zadbać o jak najlepsze przygotowanie zawodowe już na etapie studiów.
Bezsprzecznie studia w dziedzinie logistyki transportu są konieczne do zajmowania tejże posady. Dzięki przygotowaniu teoretycznemu podczas studiów absolwent dysponuje zarysem sytuacji jaka go czeka w pracy zawodowej. Zdolności zarządcze to kwestia predyspozycji, rzadko da się ich wyuczyć, bowiem wymagają intuicji, wyczucia czasu i miejsca.